Yaratıcı Yazarlık ve Güncel Konular
Bumerang - Yazarkafe

Browse By

Zihin engelliler öğretmeninin maaşı

Zihin engelliler öğretmeni maaşı ?

Anahtar kelimeler: Zihin engelliler öğretmeninin maaşı, öğretmen maaşları, yeni göreve başlayan bir öğretmenin maaşı

Her zaman merak edilen ve adeta koskoca bir memleket meselesi gibi araştırılıp sorgulanan bir meseledir bu. “Acaba bu zihin engelliler öğretmeni ne kadar maaş alıyor? ” Hep bir şehir efsanesi vardır ” ulan zihinci mi olsak, bu engelli öğretmenleri ayda 4-5 bin lira maaş alıyormuş” diye.

Hayallerinize yüzmeyi öğretmediğiniz için pişman olabilirsiniz, zira az önce hepsi boğuldu. Çünkü uzatmadan baştan söyleyeyim ki bunların hepsi dedikodu.

Yeni başlayan bir öğretmen ayda 1700 lira maaş alır. Ama zihinsel engelliler öğretmenleri sadece ayda %25 fazladan ek ders alır. Bu da tam gün derse girildiğinde bir ayda 600 lira yapıyor. Yani aldığınız ücret 1700+600=2300 oluyor.

Bu okuldan alacağınız maaştır.Bunun yanında ekstra çalışmak isterseniz okul saatlerinden sonra okula gelemeyen öğrenciler için”evde eğitim” verebilir ve  haftada 10 saat derse gidip(öğrencinin evine) 8 saat ek ders alır. Tabı bu da ekstra oluyor yani asla maaş değil.

Özel rehabilitasyon merkezlerinde durum biraz daha farklı.işi bulduğunuz yer ve bölgeye göre,hatta okula göre alacağınız meblağ da değişir. En kralı size 3 bin lira para verir ki bu durumda oldukça deneyimli ve aranan bir öğretmen olmalısınız. Ancak devlet okulunda hafta sonlarınız tatil iken burada sadece  haftada bir gün tatil yapabilirsiniz. Çoğu zaman bunu da çok görüp keserler ve tatiliniz olmaz. Yaz tatiliniz devlet okulunda 2 ay iken özel rehabilitasyon merkezinde en fazla 15 gün olur. Mesai saatiniz belli olmaz ve akşamlara kadar çalışırsınız.

Bunun tercihini yapmak size kalmış, yani ister oturur kpss ye çalışıp devlette çalışırsınız, isterseniz gider özel sektörün kölesi olursunuz. Arada ki temel fark devlet kölelerine özel sektör kadar eziyet etmiyor. Yani eğer öğretmen olmuşsanız zaten modern bir kölelik sözleşmesine imza atmışsınız demektir. Bir de bu konuyu araştırıp okuyan bir öğretmen adayı ise zaten geriye dönüş yok. Ama eğer öğretmen değilseniz ve sırf hasetlikten dolayı bu para konusunu araştırdıysanız hemen sayfayı kapatın, derin bir nefes alıp kendinizden utanın. Size ne be elalemin aldığı maaştan.

Eğitim sistemimizde velilerin rolü yazısını okumak için Tıklayın

Fikri TEZBAŞAR’ın kaleme aldığı diğer tüm yazılarına ulaşmak için Tıklayın

FacebookTwitterGoogle+PinterestTumblrPaylaş

Bir Cevap Yazın