Her zaman merak edilir.Zihin engellier öğretmeni ne kadar maaş alıyor diye.Hep bir efsane vardır ” bu engelliler öğretmenleri 4-5 bin tl maaş alıyormuş” diye.

Baştan söyleyeyim hepsi yalan.Eğer devlette çalışıyorsanız,engelliler okulunda sabah 9 akşamüstü 3 mesaisi var,

Yeni başlayan bir öğretmen iseniz 1700 tl maaş alıyorsunuz.Bunun yanında ise normal ogretmenlere gore %25 fazla ek ders alıyorsunuz.Bu da full derse girdiğiniz bir ayda 600 tl yapıyor.Yani aldığınız ücret 1700+600=2300 oluyor.

Bu okuldan alacagınız maaştır.Bunun yanında ekstra calısmak ıstersenız okul saatlerınden sonra okula gelemeyen ogrencıler ıcın “evde egıtım” var.Haftada 10 saat derse gıdıp (ogrencının evıne) 8 saat ekders alıyorsunuz.Tabı bu extra oluyor.Yanı maaş değil.

Özel rehabilitasyon merkezlerinde durum biraz farklı.Bulduğunuz yer ve bölgeye göre,hatta okula göre değişir.3 ile 4 binlira arasında alırsınız ancak devlet okulunda haftasonlarınız tatil iken burada sadece  haftada bir gün tatil yapabilirsiniz.Coğu zaman bu da olmaz.Yaz tatiliniz devlet okulunda 2 ay iken özel rehabilitasyon merkezinde en fazla 15 gün tatil yaparsınız.Mesai saatiniz belli olmaz aksamlara kadar calısırsınız.

Tercıh sızın .Ama efsanelerdekı gıbı devlette calısan bır zıhın engellıer ogretmenı 3-4 bın lıra maaş ALMIYOR